Grupa Capital Park – 20 lat na rynku nieruchomości


23 maja 2023

Ponad 140 transakcji inwestycyjnych o wartości 4,25 mld złotych oraz realizacja 320.000 mkw. powierzchni w projektach biurowych, handlowych, mieszkaniowych oraz wielofunkcyjnych. Grupa Capital Park podsumowuje właśnie dwie dekady swojej działalności na polskim rynku nieruchomościpodczas których powstały takie inwestycje jak Fabryka Norblina, Royal Wilanów, Eurocentrum Office Complex czy sieć parków handlowych Street Mall Vis à Vis. Obecnie spółka przygotowuje dwa kolejne projekty do realizacji – inwestycję mieszkaniową w Gdańsku na Polskim Haku oraz wielofunkcyjny i miastotwórczy projekt Nowy Wełnowiec, który powstanie na poprzemysłowych terenach Katowic. 

Grupa Capital Park powstała w 2003 roku z inicjatywy Jana Motza, który pełni funkcję prezesa zarządu spółki oraz Jerzego Kowalskiego i od 20 lat działa aktywnie na rynku nieruchomości realizując inwestycje na terenie całej Polski. Jan Motz w latach 1986-2001 był właścicielem Progressive Development Inc., spółki budowlanej działającej na rynku amerykańskim.

– Kiedy 20 lat temu powstawał Capital Park wiedziałem, że chcę realizować projekty nietuzinkowe, zmieniać oblicza polskich miast i wyznaczać nowe trendy, które podpatrywałem na świecie. Przez dwie dekady zbudowaliśmy w firmie zespół ekspertów, który ma tożsame spojrzenie na projekty nieruchomościowe, czuje odpowiedzialność za prowadzone inwestycje i wykracza ponad standardy rynkowe. Z ogromnym zadowoleniem przyglądam się już zrealizowanym przez nas inwestycjom, które są doceniane przez ich użytkowników, mieszkańców miast, turystów i o których mówi się w Europie. Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa – przed nami działania, z którymi wkraczamy na nowy poziom postrzegania projektów jako miejsc kompletnych, polegających na budowie całych dzielnic. Bardzo ważnym aspektem naszej działalności jest także zarządzanie i animowanie naszych projektów, które wynieśliśmy na bardzo wysoki poziom – mówi Jan Motz, założyciel Grupy Capital Park i prezes zarządu.

Flagowym projektem spółki obsypanym krajowymi i międzynarodowymi nagrodami jest Fabryka Norblina – wielofunkcyjny kompleks zlokalizowany na warszawskiej Woli. Rewitalizacja dawnych fabrycznych zakładów Norblin, Bracia Buch i T. Werner była jednym z największych i najbardziej wymagających przedsięwzięć tego typu w Polsce, gdzie w historyczną zabudowę wkomponowana została nowoczesna architektura. Od 2021 roku Fabryka Norblina ponownie otworzyła się na miasto oferując 2 ha zagospodarowanego terenu, którego historia sięga dwa wieki wstecz. Kompleks wyróżniają unikalne koncepty, m.in. BioBazar, autorskie butikowe kino KinoGram, największa w Polsce strefa gastronomiczna o powierzchni 10.000 mkw. z Food Town, restauracjami z obsługą kelnerską, Piano Barem, restauracją i klubem MOXO oraz nowo otwartym konceptem Amar Beirut. W Fabryce Norblina działa także Muzeum Fabryki Norblina upamiętniające ponad 200-letnią historię tych terenów, Apple Muzeum Polska, pierwsza w Polsce przestrzeń immersyjna Art Box Experience, czy centrum mądrej rozrywki Smart Kids Planet. W kompleksie znajduje się pierwszy w Polsce automatyczny podziemny parking dla rowerów.

Projekt Fabryki Norblina to nie jedyna rewitalizacja podjęta przez Grupę Capital Park. Firma zaangażowana była także w inne projekty rewitalizacji i modernizacji, m. in. zabytkowych gdańskich kamienic, w których obecnie funkcjonuje Hotel Hampton by Hilton Old Town Gdańsk, Galerii Zaspa w przestrzeniach dawnego lotniska Gdańsk-Wrzeszcz oraz pierwszego centrum handlowego w Wielkopolsce – ETC Swarzędz. W portfolio Capital Park znalazły się też projekt mixed-use Royal Wilanów, kompleks biurowy Eurocentrum Office Complex, Racławicka Point, nowe obiekty handlowe – kameralne parki typu convenience Street Mall Vis à Vis w Warszawie, Radomiu, Toruniu i Łodzi oraz osiedle podmiejskich willi Rezydencje Pałacowa. 

– Za sukcesem każdej firmy stoją ludzie. W Capital Park zbudowaliśmy zespół 90 profesjonalistów, którzy codziennie pracują nad tym, żeby nasze projekty wyróżniały się innowacyjnym podejściem do inwestycji. To oni stoją za realizacją niepowtarzalnych przestrzeni do pracy, zakupów i wypoczynku. Przykładamy też ogromną wagę do tego, by nasze inwestycje powstawały z poszanowaniem środowiska oraz przyczyniały się do dobrostanu lokalnych społeczności. Jako jedni z pierwszych na rynku zaczęliśmy certyfikować nasze budynki, od dwóch lat publikujemy także Raport Zrównoważonego Rozwoju, w którym poza danymi finansowymi i dotyczącymi działalności firmy podsumowujemy wdrożone do projektów aspekty ESG. Jako deweloper z 20. letnim doświadczeniem jesteśmy liderem funkcjonalnych rozwiązań dla najemców, wprowadziliśmy pierwsze w Warszawie bezpłatne usługi concierge, koncept Biuro+, usługę Office Doctor, czy zaawansowane systemy Prop-Tech jak m.in. multifunkcjonalne aplikacje – mówi Kinga Nowakowska, dyrektor operacyjna i członkini zarządu Grupy Capital Park.

Spółka wkracza w kolejne dziesięciolecie swojej działalności z nowymi projektami i wyzwaniami
W Gdańsku na obszarze 1,3 ha w unikalnej lokalizacji ujścia Motławy do Martwej Wisły, tzw. Polskim Haku przygotowywana jest inwestycja mieszkaniowa z ogólnodostępną promenadą. Potężny, wielofunkcyjny projekt szykowany jest też w Katowicach i Siemianowicach Śląskich. Obszar 44 ha, z których 25 ha znajduje się w północnej części Katowic, na którym kiedyś działała huta zostanie zrekultywowany, zrewitalizowany i przywrócony miastu. Powstanie tu Nowy Wełnowiec – wielofunkcyjna i ekologiczna dzielnica, w której znaczną część stanowić będą tereny zielone. 

– W najbliższym czasie chcemy skupić się na stabilizacji naszego flagowego projektu, czyli Fabryki Norblina. W planach jest sprzedaż inwestycji Royal Wilanów, a także finalizacja transakcji zakupowych i umów joint venture dla zabezpieczonych już inwestycji. Cały czas poszukujemy też kolejnych atrakcyjnych projektów nieruchomościowych oraz nowych źródeł finansowania – mówi Marcin Juszczyk, członek zarządu Grupy Capital Park. – Przez dwie dekady funkcjonowania firmy zdobyliśmy bogate doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy zarówno w ofertach publicznych jak i poprzez private placement. Na potrzeby realizacji inwestycji uzyskaliśmy 1,3 mld EUR z 17 różnych banków i instytucji finansowych zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Otrzymaliśmy też 136 mln złotych wpływów z IPO od inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych, a także wyemitowaliśmy na rynku kapitałowym obligacje o łącznej wartości 463 mln złotych. Osiągnęliśmy wszystkie cele emisji, które wyznaczyliśmy sobie podczas IPO. Spłaciliśmy również terminowo wszystkie wyemitowane obligacje. Mamy bardzo dobre relacje z inwestorami – dodaje Marcin Juszczyk.

W 2013 roku firma zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie z pierwszą ofertą publiczną (IPO) o wartości 136 mln złotych. W tym samym roku Grupa utworzyła również pierwszy na polskim rynku nieruchomości fundusz dywidendowy oraz sprzedała 85% certyfikatów funduszu za łączną kwotę 64 mln złotych. 

POWIĄZANE ARTYKUŁY