Capital Park rusza z inwestycją na Polskim Haku


11 kwietnia 2022

Grupa Capital Park zawarła finalną umowę zakupu dwóch działek w Gdańsku o łącznej powierzchni 1,3 hektara na Polskim Haku. To jedna z najbardziej prestiżowych obecnie lokalizacji w sercu Trójmiasta, na cyplu, w malowniczym otoczeniu ujścia Motławy do Martwej Wisły. Planowany projekt to zabudowa mieszkaniowa, która zostanie wzbogacona o funkcje handlowo-usługowe. Autorem zwycięskiej koncepcji architektonicznej konkursu na zagospodarowanie terenu jest pracownia JEMS Architekci.

W listopadzie 2020 roku Grupa Capital Park podpisała warunkową umowę przedwstępną nabycia udziałów w spółce Projekt I Sp. z o.o., należącej do warszawskiej firmy deweloperskiej ECO-Classic. Projekt I Sp. z o.o. jest wieczystym użytkownikiem terenu tzw. Polskiego Haka. Do finalizacji transakcji potrzebne było m.in. zezwolenie Ministra ds. Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Capital Park spełnił wszystkie formalne wymogi i 31 marca br. podpisana została przyrzeczona umowa zakupu terenu. W procesie doradzali eksperci kancelarii Greenberg Traurig oraz firmy MDDP Outsourcing.

Zakończył się trwający 1,5 roku proces nabycia terenów na Polskim Haku. Staliśmy się właścicielem niezwykle pięknie położonych działek, którym już wkrótce nadamy nowe funkcje. Zamierzamy stworzyć z tego miejsca reprezentacyjną wizytówkę tej części miasta. Inwestycja, którą projektujemy będzie nowoczesna, odpowiadająca na oczekiwania i potrzeby szybko rozwijającego się Gdańska, a także realizowana z uwzględnieniem aspektów ekologicznych oraz zmieniającego się klimatu – mówi Marcin Juszczyk, członek zarządu w Grupie Capital Park.

Inwestycja zlokalizowana jest przy ul. Sienna Grobla, biegnącej wzdłuż nabrzeża Polskiego Haka niedaleko Głównego Miasta i takich zabytków, jak Fontanna Neptuna, Bazylika NMP czy słynny portowy Żuraw. W pobliżu znajduje się również Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej, Stocznia Gdańska czy centrum edukacyjno-rekreacyjne Hevelianum. Miejsce jest niezwykle atrakcyjne ze względu na swoją lokalizację u zbiegu dwóch rzek – Motławy
i Martwej Wisły oraz portowo-nabrzeżną panoramę.

Grupa Capital Park zorganizowała konkurs na zagospodarowanie terenu, do którego zostało zaproszonych sześć pracowni architektonicznych. Wyzwania podjęły się cztery biura projektowe: JEMS Architekci, Medusa Group, Bernatek Architekci oraz KD Kozikowski Design Pracownia Architektoniczna. Autorem zwycięskiej koncepcji została pracownia JEMS Architekci.

To niezwykłe miejsce, niezwykle eksponowane, widoczne w wielu perspektywach od strony lądu
i wody. Niezwykły jest także kontekst przestrzenny sąsiadujących z projektem terenów przemysłowych, choć te pewnie w przyszłości ulegną przekształceniom. Wyjątkowa jest także odczuwalna bliskość zabytkowej materii miasta. Geometria poszczególnych części budowli, ukształtowanie przekroi, fasad to próba nawiązania do bogatego dziedzictwa architektury Gdańska i jednocześnie stworzenia współczesnej, wyrazistej formy całości, w miejscu gdzie naszym zdaniem ekspresja formy jest przestrzennie oczekiwana – informuje Marcin Sadowski – architekt i partner w pracowni JEMS Architekci.

W przygotowywanym projekcie dominować będzie funkcja mieszkaniowa z uzupełniającymi ją lokalami handlowo-usługowymi, które znajdą się na parterach budynków. Bardzo ważną rolę odgrywa tu ogólnodostępna, otwarta dla wszystkich mieszkańców Gdańska i turystów promenada rekreacyjna z usługami gastronomicznym. Istotną częścią inwestycji będzie także starannie zaprojektowana zieleń wzdłuż wyremontowanego w latach 2020-2021 nabrzeża. Planowane jest również utworzenie pomostów dla cumowania małych jednostek od strony Martwej Wisły. Architektura projektu została ukształtowana tak, by z większości mieszkań zapewniony był widok na rzekę. Wyróżnikiem inwestycji, oprócz niebanalnej architektury, są dodatkowe przestrzenie i funkcje dla przyszłych mieszkańców, tworzące unikalny charakter osiągnięty przez półprywatną przestrzeń zielonego dziedzińca oraz kameralny basen, siłownię, pomieszczenia do coworkingu oraz odrębne bawialnie dla małych dzieci i sale dla nastolatków.

Nasz projekt na Polskim Haku został przygotowany w oparciu o wytyczne wynikające ze zmian
w Miejscowym Planie Zagospodarowania Terenu, które weszły w życie pod koniec listopada 2021 roku. Należały do nich m.in. zmiana funkcji z przemysłowo-usługowej na mieszkaniowo-usługową, ograniczenie wysokości zabudowy do 30 metrów, które wykluczyło realizację budynku wysokościowego jako dominanty kompozycyjnej na cyplu, zadbanie o ogólnodostępny ciąg pieszy wzdłuż nabrzeża Martwej Wisły i Motławy, a także wprowadzenie minimalnego procentu powierzchni biologicznie czynnej na poziomie 30%. Wysokiej jakości przestrzenie publiczne i starannie zaprojektowana zieleń towarzysząca jest zgodna ze strategią realizacji inwestycji reprezentowaną przez naszą firmę – dodaje Sylwia Filewicz, Head of Construction & Development w Grupie Capital Park

Obecnie trwają prace nad koncepcją wielobranżową inwestycji. Następnie Grupa Capital Park rozpocznie procedurę uzyskania decyzji środowiskowej, a po jej otrzymaniu będzie się ubiegała
o pozwolenie na budowę. Jej rozpoczęcie jest uzależnione od procesów administracyjnych. Start prac budowlanych jest planowany na początek 2024 roku.

Inwestycja na Polskim Haku to kolejny projekt Grupy Capital Park w Trójmieście. We wcześniejszych latach firma podjęła się m.in. rewitalizacji zabytkowych, staromiejskich kamienic, gdzie obecnie funkcjonuje Hotel Hampton by Hilton Old Town Gdańsk (czerwiec 2018), modernizacji Galerii Zaspa, zlokalizowanej w przestrzeniach dawnego lotniska Gdańsk-Wrzeszcz (kwiecień 2016), a także przebudowy legendarnego budynku z restauracją Cristal w Gdańsku Wrzeszczu (2010).

Polski Hak to teren o bogatej historii. W XVI wieku stanowił on swego rodzaju wodne rogatki miasta i był zajmowany głównie przez rybaków, którzy mieli tam swoją osadę. Nazwa Polski Hak wywodzi się z języka dolnoniemieckiego, gdzie „Hake” oznaczało przylądek bądź mieliznę.
W połowie XIX w. tereny te zostały przejęte przez Juliusa Klawittera, który zaczął rozbudowywać  istniejącą w tym miejscu od 1827 r. Stocznię Klawitterów, a na początku XX w. cała produkcja okrętowa stoczni została przeniesiona właśnie tam. W okresie międzywojnia i Wolnego Miasta Gdańsk na tym obszarze znajdowała się również przystań polskiego Klubu Wioślarskiego w Gdańsku. Po II wojnie światowej otwarto tu Zakłady Rybne Gdańsk i bazę Spółdzielni Rybackiej „Jedność Rybacka”. Budynki po zakładach produkcyjnych zostały rozebrane i obecnie tereny na cyplu Polskiego Haka są niezabudowane. 

Więcej informacji:

Lidia Piekarska-Juszczyk

Biuro prasowe Grupy Capital Park

Tel. +48 691 38 12 38

e-mail: l.piekarska@bepr.pl 

***

Grupa Capital Park jest doświadczoną firmą deweloperską i inwestycyjną na rynku nieruchomości w Polsce, od grudnia 2013 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Grupa stworzyła wysokiej jakości portfel nieruchomości, składający się z nowoczesnej powierzchni biurowej, handlowej oraz wielofunkcyjnej, obejmujący takie aktywa jak Royal Wilanów oraz zrewitalizowana Fabryka Norblina. Grupa zarządza portfelem nieruchomości o łącznej powierzchni 177 tys. mkw. i wartości rynkowej 2,6 mld PLN, z czego 92% stanowią nieruchomości zlokalizowane w Warszawie – najbardziej perspektywicznym rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Pobierz dokument

POWIĄZANE ARTYKUŁY